Перемикання мов

Популярні завантаження

Найпопулярніші завантаження з архіву
Ой, минула вже Зима!  1,009
На гостини до осені  1,003
Комп’ютерна казка «Теремок»  906
Про лінь забудеш – здоровим будеш  772
Фабрика зірок  232
Для приватного використання, при копіюванні посилання на джерело обов'язкове

Вступ (Декоративне малювання)

    В естетичному вихованні дітей дошкільного віку велике місце посідає декоративне малювання. Допомогти вихователеві реалізувати програмні вимоги в певній системі і є метою цього розділу.

    Альбом складається з таблиць, що містять зразки малюнків та методичні розробки до них, в яких показано послідовність виконання роботи.

    Зразки розташовані в порядку поступового ускладнення змісту і способів виконання.

    Успішна реалізація програмних вимог на заняттях у різних вікових групах залежить від підготовки до них самого вихователя і дітей, і також від наявності необхідного обладнання.

    У кожній групі мають бути наочні посібники, твори декоративного мистецтва, доступні дітям різноманітні матеріали, зокрема білий і кольоровий папір. Білий папір має бути міцним (цупким), а кольоровий — таким, щоб на нього добре бралася фарба. Глянцевий та крейдяний папір для деко­ративного малювання не придатний.

    Пензлі для  малювання бажано використовувати круглі, волосяні, з м'яким еластичним ворсом і гострим кінцем.

    Для декоративного малювання використовують гуаш. Розводять її водою до густоти сметани. Найкраща — «художня» гуаш, але можна використовувати й плакатну. Бажано, щоб вона була різних кольорів і відтінків. Вихователь повинен уміти самостійно утворити певний колір або його відтінок. З цією метою використовується спосіб змішування фарб основних кольорів — червоного, жовто­го, синього для утворення оранжевого, зеленого, фіолетового та інших. Відтінки різних кольорів одержують, змішуючи білу гуаш з потрібним кольором. Так, рожевий колір дістають, добавляючи до білил червоної фарби. Розводити гуаш треба в окремій посудині. Для цього її набирають маленькою ложкою чи паличкою і, вливаючи потроху води, розмішують до одержання однорідної маси.

    До занять з малювання треба підготувати банки з водою для промивання пензликів (краще по дві — для промивання і прополіскування), серветки для просушування пензликів після промивання, підставки для них, патички, підкладки розміром 25x35 см. Фарби розливають у чашечки, які ставлять на підноси.

    У середній групі використовується папір прямокутної форми (1/2 альбомного аркуша), смужка (1/4 аркуша), квадрат (із стороною 15 см), круг (діаметром 10 см), вирізані з паперу предмети.

    Дітям середньої групи найкраще малювати пензлем № 12 — круглим, з гострим кінчиком. Слід від нього широкий, і завдяки цьому можна швидко виконати візерунок. До заняття треба підготувати не менше як 4 фарби, щоб діти могли не копіювати кольори, запропоновані на зразку, а самостійно дібрати їх. У кінці заняття демонструються ті роботи дітей, на яких найбільш вдало поєднано кольори.

    До занять з декоративного малювання у старшій групі слід підготувати не тільки пензлі (краще № 8), але і патички, інколи навіть по два патички на одне заняття, якщо, наприклад, у візерунку мають бути цятки двох кольорів або двох розмірів.

    Папір потрібний такої форми, щоб діти могли вчитися малювати на ньому візерунки: у вигляді смужки, квадрата, багато­кутника, розети, круга, плоских предметів. Багатокутник, розету, круг вирізають з цілого альбомного аркуша, квадрат — із стороною 16 см. Для передачі колориту української кераміки найкраще тло коричнево­го, жовтого, зеленого тонів.

    У старшій групі дітям часто пропонують на одному занятті папір різного кольору, щоб вони самостійно добирали тло.

    Дітей старшої групи вчать вибирати з шести кольорів ті, які гарно поєднуються чи відповідають колориту певного виду мистецтва — кераміки, вишивки, декоративного розпису. Ця робота не обмежується одним заняттям, учити треба поступово, на кожному занятті.

    У підготовчій групі діти малюють візерунки пензлем №6. Їм можна запропонувати по два пензлі — № 12 для малювання більших елементів у візерунку №6 — для виконання тонких ліній, дрібних елементів. Аркуші паперу можуть бути великі і малі. Для малювання за мотивами українських розписів краще давати папір світлих тонів; Городецькі візерунки малюють на жовтому. Хохломські та Жостівські візерунки — на чорному, червоному чи золотавому папері. Гуаш треба пропонувати по 8—10 кольорів у наборі, щоб діти могли обирати потрібний колір, виявляти свій смак, знання колориту.

    Для демонстрування дитячих робіт, показу способу зображення найкраще використати мольберт або дошку-стенд.